اسپوندیلیت آنکیلوزان چیست؟

شانه منجمد
شانه منجمد
مهر ۲, ۱۳۹۷
درمان گردن درد
درمان گردن درد
آبان ۲۳, ۱۳۹۷

اسپوندیلیت آنکیلوزان چیست؟

اسپوندیلیت آنکیلوزان

اسپوندیلیت آنکیلوزان یا روماتیسم ستون فقرات نوعی بیماری مزمن و پیشرونده التهابی است که ستون مهره ها و مفاصل بدن را بطور قرینه درگیر می کند.

از بین رفتن و عدم وجود قوس کمری و افزایش قوس پشتی مهم ترین مشخصه بیماری اسپوندیلیت آنکیلوزان هستند و اغلب مبتلایان نیز دچار مشکلات مفصلی می شوند.

شیوع این بیماری روماتیسمی که علت دقیق آن تاکنون مشخص نشده در بین آقیان چندین برابر خانم ها است.

عوامل ژنتیکی و محیطی و شرایط بدنی فرد در بروز این بیماری نقش دارند و هرچه سیستم ایمنی فرد ضعیف تر باشد ریسک ابتلا به این عارضه نیز بالاتر خواهد رفت.

بر اساس تحقیقات انجام گرفته مشکلات عفونی مانند عفونت روده نیز در افزایش احتمال ابتلا به این بیماری می توانند نقش داشته باشند.

علائم اسپوندیلیت آنکیلوزان در اغلب مبتلایان در سنین نوجوانی و ابتدای جوانی مشخص می شود که با استخوانی شدن لیگامان ها و تاندون ها و خشکی و کاهش شدید دامنه حرکتی ستون فقرات همراه است.

خمیدگی بدن، فتق دیسک کمر، غیر قابل انعطاف بودن ستون مهره ها، قوز پشت، اختلال در راه رفتن و عوارض چشمی، قلبی و ریوی از مهم ترین عوارض در مبتلایان به این بیماری هستند که در بسیاری از آن ها دیده می شوند.

فیزیوتراپی کمر و ستون فقرات در این بیماری بسیار کمک کننده است و اغلب بیماران با فیزیوتراپی می توانند زندگی بهتری داشته باشند.

فیزیوتراپی و تمرین درمانی از راهکارهای اصلی درمان این عارضه هستند که علاوه بر کمک به تسکین درد و کاهش خشکی و سفتی مفاصل به افزایش دامنه حرکتی مفاصل نیز کمک می کنند.

علائم اسپوندیلیت آنکیلوزان

  • درد در ناحیه کمر و ستون فقرات
  • تشدید درد هنگام وارد شدن فشار بر ستون فقرات
  • سفتی و خشکی ستون فقرات که در ابتدای روز و شروع حرکت بیشتر است و بتدریج در طول روز کاهش می یابد.
  • عدم انعطاف پذیری ستون فقرات
  • از بین رفتن لوردوز کمری
  • اختلال خواب به دلیل درد شبانه
  • کاهش دامنه حرکتی ستون فقرات
  • محدود شدن حرکات قفسه سینه
  • استخوان سازی نابجا و ایجاد خار های استخوانی در ستون مهره ها
  • دردهای مفصلی مزمن و اختلال در عملکرد طبیعی مفاصل

درمان اسپوندیلیت آنکیلوزان

همانطور که گفته شد فیزیوتراپی یکی از راهکارهای موثر در بهبود شرای مبتلایان به این بیماری است که در کلینیک فیزیوتراپی توانمهر به مراجعه کنندگان محترم ارائه می شود.

از بین رفتن لوردوز کمری و گردنی، تشدید کیفوز پشتی و دفورمیتی مفاصل از عوارض عدم درمان و پیشرفت اسپوندیلیت آنکیلوزان هستند که با فیزیوتراپی می توان از بروز آن ها پیشگیری کرد.

فیزیوتراپیست علاوه بر تمرین درمانی از تکینیک های درمان دستی و ماساژ ستون فقرات و سایر مدالیته های فیزیوتراپی برای کاهش مشکلات مبتلایان به این عارضه استفاده می کند.

تکنیک های درمان دستی وضعیت مفاصل را بهبود بخشیده و به کاهش دردهای مزمن کمک می کند.

قرار دادن کمپرس گرم در محل درد و مصرف داروهای مسکن مانند آسپرین و ایبوپروفن نیز از راهکارهای تسکین موقتی درد هستند که با تجویز پزشک قابل انجام هستند.

 

کلینیک فیزیوتراپی توان مهر در جنوب تهران با کادری مجرب و متعهد خدمات تخصصی فیزیوتراپی را به مراجعه کنندگان محترم ارائه می دهد.

تلفن تماس : ۰۲۱۶۶۱۷۵۴۷۶